Bursztynowe drzewo / InfraArt / NCK (2018) / CD audio
Album z muzyką Stanisława Słowińskiego i tekstami Jana Słowińskiego, stanowiący ścieżkę dźwiękową spektaklu Art Color Ballet „Bursztynowe drzewo” w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej.
Śpiew: Joanna Słowińska | śpiew, recytacje: Karol Śmiałek | muzycy: Stanisław Słowiński Quintet w/Strings.
„Spektakl pozostawił nas bez słów”, „Definicja piękna w czystej postaci”, „Nie potrafię o niczym innym dzisiaj myśleć – spektakl zawładnął moją wyobraźnią” – to tylko niektóre recenzje widzów Bursztynowego drzewa, najnowszej propozycji Art Color Ballet.
To jedno z tych przedstawień, którego ominięcie jest grzechem. (…) Tym razem Agnieszka Glińska zaprasza widzów w niezapomnianą podróż przez dzieje – wraz z dawnymi ludami przemierzającymi Europę eksploruje świat, którego nie sposób dziś nawet dotknąć. Świat ten zmartwychwstaje w poetyckich sekwencjach złożonych z ruchu ciał, sztuki bodypaintingu, muzyki na żywo i scenografii, która dopracowana w każdym szczególe przypomina przedziwny, pradawny sen. Wybitne wokalizy Joanny Słowińskiej i Karola Śmiałka, piękno ludzkiego ciała – wszystko to tworzy obrazy, które pozostawiają odbiorcę w estetycznym oszołomieniu.
Niezwykle plastyczny, oniryczny spektakl, niosący w sobie taniec, muzykę na żywo i prasłowiańską duszę. Koniecznie trzeba zobaczyć!
[ Iga Dzieciuchowicz, e-teatr.pl / Etnomusical w najlepszym wydaniu ]
Nic dziwnego, że prezentacja spektaklu zakończyła się owacją na stojąco. Rzecz jest porywająca pod względem wizualnym: zachwycają zarówno elementy scenografii, pomalowane ciała wokalistów, muzyków i tancerzy, jak i plastyczny, przejmujący ruch tych ostatnich. Muzyka zawierała w sobie wiele elementów i nawiązań – od jazzu i współczesnej kameralistyki po elementy twórczości tradycyjnej: środkowoeuropejskiej, ale też tej z południa naszego kontynentu i północy, ze skarbca tradycji żydowskiej, romskiej, prawosławnej. Świetnie wyśpiewana przez wokalistów.
Tak, to metaforyczna opowieść o budowaniu się, o tworzeniu naszej własnej wrażliwości, naszej własnej kultury. Rzecz przedstawiona w intrygujących tekstach Jana Słowińskiego, i jeśli w którejś z pieśni pojawia się słowo „palimpsest”, to może ono być kluczem do tej opowieści – i do naszej historii. Bo z tego „nadpisywania” czy dopisywania kolejnych historii, kolejnych warstw kulturowego bogactwa rodzi się nasza prawda, nasza tożsamość, nasze rozumienie świata.
[ Tomasz Janas ]
No cóż. Nadal nie mogę napisanych przez Pana słów ogarnąć. Niezwykłe, poruszające i ważne. Dziękuję. Już dawno nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia. Pozdrawiam.
[ Krzysztof Niedźwiedzki ]
Spektakl malowany tańcem, muzyką, słowem, światłem i projekcjami. Multimedialna podróż przez dzieje, inkrustowana gestem, dźwiękiem, błyskiem i wyobraźnią. Kraje Europy przez wieki falowały granicami, mieszało się dziedzictwo, zmieniały wpływy i pogłębiał kulturowy, eklektyczny charakter społeczeństw. Wszystko to widać, wszystko to słychać.
jest świata opisanie
z okruchów tablic, z kart
są fakty w mit ubrane
i mit, gdzie miał być fakt
Stanisław Słowiński stworzył surowe kompozycje, Jan Słowiński napisał pierwotne słowa, a Joanna Słowińska wyśpiewała je w sposób rozdzierający:
nic czasu nie odmieni
jest ciemność będzie świt
wystarczy dla nas ziemi
wystarczy dla nas dni
„Bursztynowe drzewo” to misterium sięgające najwyższych konarów drzewa i schodzące w głąb jego korzeni – korzeni, którymi sięga do pradziejów ludów wędrujących przez Europę. Trzeba dać się porwać tej opowieści, mieszając fakty z mitami, prawdę z pobożnymi życzeniami i nadzieję z rzeczywistością. Skąd przyszliśmy? Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Pytania proste i podstawowe. Bez jasnej odpowiedzi. Pozostaje refleksja.
na rozstajach biały głaz
na rozstajach biały głaz
drogę możesz wybrać raz
drogę możesz wybrać raz
[ Krzysztof Niedźwiedzki ]
Cudowne przedstawienie; muzyka, teksty, śpiew, taniec, kostiumy, dekoracje, multimedia, sam pomysł na spektakl. Wyszłam oczarowana.
[ Marynia 05.07.2019 23:06 ]
Świetny spektakl. Najwyższy poziom artystyczny. Wciągająca, sugestywna muzyka, fantastyczny wokal i teksty. I balet, tancerze, perfekcja ruchu i obrazu. Całość świetnie łączy się w spójną opowieść wciągającą widza niemal wszystkimi zmysłami. Wielkie gratulacje. Będziemy z Wami częściej :).
[ Katarzyna 03.07.2019 14:41 ]